Ikke før har vi lagt Agroteknikk bak oss, før vi kan se framover mot neste, store landbruksmesse.
Under et år til
Da er det Agrovisjon i Stavanger som står for tur. Den inngår i messetriangelet sammen med Agroteknikk i Lillestrøm og Agrisjå i Stjørdal.
Som sist vil messa bli lagt til Stavanger Forum. Agrovisjon går av stabelen 4.-6. november 2022, så interesserte kan like gjerne notere seg datoen først som sist.
Arrangørene har satt 1. april som søknadsfrist for utstillere som ønsker å delta.
Liten, men med potensial
Traktoren Tyra skapte show sist Agrovisjon.
Agrovisjon er den minste av de tre messene i triangelet. Tidligere har arrangørene fått kritikk for dårlig markedsføring av messa utenfor Stavanger-regionen, og den har fortsatt potensial for å nå ut til flere og bli større.
Selv om Agrovisjon i stor grad er en innendørs messe som Agroteknikk, skiller den seg ut ved at de har tatt i bruk uteområdene mer aktivt enn det som er gjort på Lillestrøm. I tillegg til maskinutstilling, hadde de i 2019 f.eks. både dyreutstilling med påfølgende livdyrauksjon og traktoren Tyra, som vel de fleste fra traktorpulling-miljøet kjenner, var til stede.
Besøkstall
I 2019 trakk Agrovisjon 15 743 besøkende, som tross alt var en framgang på nesten 1000 besøkende fra messa i 2016.
Det blir likevel beskjedne tall sammenlignet med Agroteknikk, som hadde 12 016 besøkende bare på lørdagen. Totalt kom det 36 929 besøkende i år. Det var for øvrig betydelig mer enn i 2018, da 33 856 var innom Agroteknikk, en oppgang på nesten ti prosent.