Fiat-sjef Sergio Marchionnes opplyste sist uke om at Fiats tunge del skal samles i et eget selskap Fiat Industrial, og at det nye selskapet skal noteres på Milano-børsen på slutten av året. En av hensiktene med opprettelsen av selskapet er, ifølge internasjonale finansmedier, å frigjøre kapital til bildivisjonen gjennom aksjesalg i Fiat Industrial.
Finansanalytikernes spådom
Fiat har som mål å øke bilproduksjonen, og finansanalytikere mener det ikke er mulig uten å frigjøre kapital ved å selge unna deler av virksomheten. Når Fiat nå samler den tunge delen i et eget børsnotert selskap, blir det derfor av mange naturlig nok tolket dithen, at analytikernes spådommer er i ferd med å gå i oppfyllelse.
Strategisk grep
Adm. direktør Gunnar Thorud i A-K maskiner, og adm. direktør Lars Skjoldager i New Holland Danmark, presiserer i dag overfor henholdsvis Bedre Gardsdrift og Maskinbladet, at Fiat ikke skal selge CNH.
CNH skal fortsatt være del av Fiat, men i et eget selskap. Etableringen av Fiat Industrial er et strategisk grep for å gi bildivisjonen og Fiat Industrial nødvendig frihet til å nå sine respektive strategiske mål.
- Oppdelingen av selskapet er den eneste løsningen som kan gi begge sektorer de beste muligheter for en strategisk utvikling, sier Fiat-sjef Sergio Marchionne.
Børs = omsettelig
Sjøl om Fiat sier de ikke har til hensikt å selge unna CNH, så betyr uansett etableringen av Fiat Industrial og registreringen på børsen at selskapet blir lettere omsettelig.
Hvis Fiat ønsker å satse på maskiner og tunge kjøretøy, kan Fiat Industrial tilføres kapital gjennom en eventuell emisjon. Alternativt kan Fiat velge å selge sin andel av aksjene for å styrke bildivisjonen.
Så vil tiden vise om finansanalytikerne får rett i sine spekulasjoner.
Uansett er opprettelsen av selskapet en god nyhet for Case New Holland og Iveco, ved at de får større frihet og kan konsentere seg om seg og sitt.