Søk
RSS Nyheter
Nyhetsbrev
Abonnere
Redaktøransvar
Redaktøransvar

Profil

Hurlimann

Opprettet: 26.05.2011 22:09
Sist innlogget: 04.12.2011 18:59
Antall innlegg: 3

Brukerens 5 siste innlegg

Re: Trenger råd i forbindelse med kjøp av odelsgård. (31.05.2011 15:54)

Hei!

Med doven slask så menes det i denne sammenhengen en person som arbeider kun når det brenner rundt føttene eller når det skal provoseres.

Det er ikke store skogsteigen på gården. Knapt 100mål, og da skal det ikke mye til før man gjør et betydelig innhugg.
Mesteparten av tømmeret fikk han er bekjent til å skjære til plank, gratis selvsagt.

Ingen av oss har bodd på gården de siste 25 årene , da våre foreldre ble skilt.








Re: Trenger råd i forbindelse med kjøp av odelsgård. (27.05.2011 11:41)

Takker for gode innspill.

Først en kommentar til Oddbjørn. Den diskusjonen der den yngre sønnen fikk støtte fra forumet dreiet seg vel om en eldre bror som ville lage byggefelt på landbrukseiendommen. Det blir jo straks noe annet og forståelig.


Tilbake til saken.
Stemninga i familien er jeg overhodet ikke bekymra for, jeg har full støtte fra resten av slekta. De har forstått at yngstemann er en doven slask som bare vil ha billig eiendom.

Jeg tenker som så, hadde han hatt odelsretten så hadde jeg ikke oppført meg slik som han gjør nå.
Og han hadde overhodet ikke vurdert å si fra seg sin rett om han hadde hatt best odel.


Jeg har de siste 5 årene vært i forhandlinger om kjøp av andre gårdsbruk, men alle forhandlingene har strandet på odelskrav, heftelser og tilbakeholding av informasjon.
Jeg har gjort mange ærlige forsøk på å kjøpe meg en annen gård.
Yngstemann har i denne perioden ikke løfta en finger for å skaffe seg et annet gårdsbruk, av den enkle grunn at han da må betale det det koster.


Hvordan kan jeg få inn i hodet på han at jeg skal kjøpe odelsbruket mitt, og at han bare kan gi seg med en gang?

Trenger råd i forbindelse med kjøp av odelsgård. (26.05.2011 22:42)

Hei, situasjonen er som følger...


Jeg har odelsrett på et gårdsbruk, og har store planer for dette bruket. Har allerede investert i en del utstyr, og spart opp kapital til innkjøp av buskap.

Problemet er at min yngre bror også vil ha gården. Han har "sleika ræv" og smiska i flere år , dette gjør at min far ikke vil selge, fordi at yngstemann vil bli fornærma.

Yngstemann er av den sleipe typen som skal ha alt gratis, han har tatt seg til rette og gjort betydelige innhugg i skogen, han går nå og snakker om at han skal bygge seg hus på gården. Han har sagt til naboene at han skal få gården. Dette gjør han i et forsøk på å få meg til å miste interessen for gården og dermed si fra meg odelsretten.
"Tomta" han har sett seg ut er den eneste plassen på gården der det går an å bygge uten å berøre dyrka mark, og jeg hadde tenkt å bygge der selv når jeg har kjøpt gården.

Det er allerede for lite innmark, og jeg blir trolig nødt til å forpakte en nabogård for å dekke behovet for grovfor.

Tror dere at kommunen vil tillate å skille ut ei tomt midt i gårdstunet?

Hva kan jeg gjøre for å stoppe dette?
Hvilke rettigheter har jeg som odelsgutt?







Brukerens emner med e-post varsel

Ingen e-post varlser registrert